Fasádní a interiérové palubky

Způsob montáže obkladů

Plánujete v interiéru či exteriéru svého domu využít plastové obklady neboli palubky? Skvělý nápad! Jde o praktické, ale i designové řešení, jejich instalace je navíc rychlá a jednoduchá –⁠ montují se systémem pero-drážka, se kterým si hravě poradíte sami. Při vhodném použití rohových a ukončovacích profilů dosáhnete profesionálních výsledků, tak směle do toho.

Jednoduchá údržba a všestranné použití

Plastové palubky nabízí několik výhod: vyhnete se složité údržbě, kterou obnáší použití dřeva, přitom ale můžete volit z množství dřevěných dekorů, které jsou od originálu téměř k nerozeznání. Vybrat si můžete i imitaci kamene, cihel nebo 3D motivy, samozřejmostí je nabídka jednoduchých barev v matném či lesklém dekoru.

Plastové palubky lze použít doma i venku, na stěny, stropy, v koupelnách i halách, navíc se nemusíte obávat vlivu vlhkosti, slunečního záření ani stárnutí materiálu. Obkladové panely se skvěle přizpůsobí požadovaným rozměrům, jsou lehké a snadno se udržují. Jste rozhodnuti využít jejich skvělých vlastností? Vyberte nejvhodnější dekor a můžete se pustit do díla.

Připravte si vše potřebné

Palubky je nutné připevňovat na dřevěný rošt, k jeho výrobě je třeba dostatečné množství rovných dřevěných hranolů či latí, pro venkovní užití by měly být naimpregnované. Nejčastěji se používá rozměr 30 x 50 a 40 x 50. Celkové množství závisí na osové rozteči, pokud bude kolem 25 cm, vynásobte počet čtverečních metrů obkládané stěny třemi. Osová vzdálenost palubek musí být do 30 cm u bílé varianty do 15 cm u ostatních barev.

Dále budete potřebovat odpovídající množství hmoždinek a šroubů. Při uchycení po 40 cm můžete množství vypočítat vzorcem celková délka latí v metrech × 2,5. Nerovnosti stěn můžete kompenzovat dřevěnými klínky vloženými mezi stěnu a rošt.

Neobejdete se ani bez hřebíků, kterými přitlučete lamely k roštu. Volte ty, které mají tenké tělo a větší hlavu. Přesný počet zjistíte, když vynásobíte počet řad počtem křižujících latí. Dále potřebujete samotné lamely v potřebném počtu, ukončovací a rohové profily, pokud je třeba tak i napojovací profil (v případě, že jsou lamely svisle a do výšky 3 m, nebudete napojovat). Nachystejte si i vodováhu, tužku, kladivo, metr a hobby nůž.

 

Vytvoření dřevěného nosného roštu

Začněte vytvořením nosného roštu. Ten se bude lišit v závislosti na tom, jestli chcete palubky instalovat vodorovně, nebo svisle. Jestliže bude rošt umístěn na zateplené fasádě, mezi tepelnou izolací a obkladem je třeba zachovat odvětranou mezeru minimálně 20 mm k zajištění cirkulace vzduchu.

Vytvořte si obvodový rám, na který budete upevňovat zakončovací a rohové profily, a pečlivě ho vyrovnejte: od toho se bude odvíjet výsledný vzhled obložení. Na vyrovnání obvodového rámu závisí prakticky rovinnost celé plochy. Poté upevněte vnitřní latě, v jejich napojení je třeba zachovat provětrávací mezery asi 4 cm.

Instalace palubek

Palubky potřebných rozměrů vsaďte do profilů, postupně do sebe zasunujte další a průběžně je připevňujte k roštu (přibližně každých 15 cm). Je nutné, aby palubky vždy směřovaly perkem nahoru a drážkou dolů. U ukončovacích profilů je nutné zachování dilatační spáry alespoň 1 cm, při teplotách pod deset stupňů i vyšší. Montáž PVC palubek v exteriéru není vhodné provádět při teplotách nad 25 stupňů, zejména pokud by na ně svítilo přímé slunce.

Potom už zbývá jenom kochat se výsledkem vlastní práce užívat si výhod, které použití plastových obkladů nabízí.

picture